Галерија Ранчићева кућа
Документарна изложба и књижевни сусрет
СВЕТ РАЗГОВОРА МИЛОША ЈЕВТИЋА
50 година емисије „Гост Другог програма“ Радио Београда
и колекције „Одговори“
субота, 5. октобар 2024. године у 13 ч
Позивамо Вас на свечано отварање документарне изложбе „Свет разговора Милоша Јевтића“ и књижевни сусрет у част значајног јубилеја – 50 година емисије „Гост Другог програма“ Радио Београда и колекције „Одговори“ новинара и књижевника Милоша Јевтића, у суботу 5. октобра 2024. године у 13 часова у Ранчићевој кући, споменику културе и једном од најлепших здања народнoг градитељства, и уједно галерији Центра за културу општине Гроцка (Мајевичка 9, Гроцка).
О делу Милоша Јевтића, поред аутора, говориће и истакнуте личности из света културе. Учествују:
Дарко Танасковић,универзитетски професор и дипломата, Александар Ђуровић, лекар и песник, Ранко Стојиловић, уредник Другог програма Радио Београда, Милан Тасић, издавач, Зоран Ивановић, вајар, и Милош Јевтић, аутор колекције „Одговори“.
Изложбу „Свет разговора Милоша Јевтића“ отвориће историчар уметности Зорица Атић, аутор документарне поставке.
Приликом догађаја, наступају ученици ОМШ „Невена Поповић“ у Гроцкој, а чуће се и оригинални аудио-записи емисије „Гост Другог програма“ Радио Београда.
- Од доласка у Други програм Радио Београда, чији је био и главни уредник осам година, покренуо је једносатну ауторску емисију Гост Другог програма, у којој је представио више од 1000 разговора са 754 најугледнијих личности културе, уметности и науке некадашње Југославије. Његове разговоре објављивали су и преносили многи листови – Телеграм, Дело, Нин, Борба, Политика, Ослобођење, Одјек, Дневник и други.
Пре 50 година, 70-тих година прошлог века, почиње да објављује разговоре у књигама. Тако је настала Колекција Одговори, која речју и сликом, и подршком Породице Колекције „Одговори“, доноси појединачно представљене портрете одабраних најзначајнијих стваралаца. Колекција је стасала у незаобилазни извор за истраживаче, а на тај начин се и ауторка ове изложбе сусрела са личношћу и делом Милоша Јевтића.
За новинарски и књижевни рад и деловање у култури овенчан је и слављен бројним наградама, међу којима од 1985. године сија и Вукова награда Србије. Добитник је и специјалне награде свог родног Ваљева за животно дело, где припрема Легат који ће чувати и излагати његову драгоцену заоставштину. Део заоставштине је похрањен у Народној библиотеци Србије, као и у Радио Београду.
Највећу заоставштину и незаборав чувају читаоци Колекције Одговори - коју чини невероватних 235 до сада објављених књига, и читав један чудесни свет разговора, пријатељства и људовања - наглашава Атић у уводној речи каталога.
СВЕТ РАЗГОВОРА МИЛОША ЈЕВТИЋА, у част јубилеја од 50 година рада, представља изузетно дело и личност Милоша Јевтића, и обнавља културу разговора и памћења, за које се аутор од почетка залаже. Доајен нашег новинарства, Милош Јевтић објавио је невороватних 235 књига интервјуа са значајним уметницима и научницима.
Његови су саговорници – најистакнутији писци, научници, историчари, лекари, музичари, етнолози, библиотекари, слависти – говорећи о свом животу од ране младости, сведочили о својој професији и стваралаштву, али и о занимљивим друштвеним догађајима, остављајући документ једног времена. Да је заиста реч о српској елити, потврђује и податак да је међу њима стотину академика, и знаменита имена попут Дејана Медаковића, Бранка Пешића, Владете Јеротића, Ота Лога, Десанке Максимовић, Љубе Поповића...
РАНЧИЋЕВА КУЋА је простор културе и традиције у коме је свака изложбена поставка непоновљиво другачија. Здање је споменик културе од великог значаја за Србију – скулпторално обликовани, традиционални варошки дом с почетка 19. века. Ова љупка лепотица народног градитељства бележи више од два века трајања и четири деценије културне намене, а сваком посетиоцу дарује незаборавну атмосферу свог ванвременског склада и спокоја.
Ранчићева кућа, у којој „станује“ Центар за културу Гроцка, располаже галеријским простором опремљеним витринама, идеалним за поставке примењене уметности, као и негованом, пространом баштом која се користи као летња музичка сцена, радионичарски простор и галерија на отвореном.
Улаз је слободан.
Изложба траје до 4. новембра 2024. године.
Добро дошли!
Зорица АТИЋ
Објави коментар