Представљен такмичарски програм Слободне зоне

На програму jубиларне 20. Слободне зоне биће приказано 77 играних и документарних филмова из 37 земаља у 14 програмских линиjа, откривено jе на данашњоj конференциjи за медиjе у Дворани Културног центра Београда.  

2024 SZ glavni vizual-820x360.jpg

– Нашли смо се у овоj сали, коjа нам jе нарочтио важна, jер jе jедина у коjоj 20 година у континуитету приказуjемо филмове. Без обзира на проширење фестивала током година, ову кућу доживљавамо као своj дом. За оваj простор нас везуjе и Небоjша Поповић, некадашњи новинар и филмски уредник ДКЦ, коjи jе дао име нашем фестивалу – рекао jе Раjко Петровић, директор Слободне зоне и jедан од селектора, коjи jе подсетио да се ове године фестивал одржава од 6. до 11. новембра у четири града (Београд, Ниш, Нови сад, Крагуjевац) и у 13 биоскопских сала.

SZ press FOTO Tanja Drobnjak.jpg

О своjим селекциjама говорили су Бранка Павловић и Иван Бакрач, Иван Миленковић представио jе говорни прогам Компас, а Лена Трифуновић пратећи програм Сонар. 

МЕЂУНАРОДНА СЕЛЕКЦИJА

Селекторка Бранка Павловић говорила jе о Међународном такмичарском програму, као и о Женскоj линиjи и Зони за тинеjџере коjе, како jе истакла, повезуjе питање личне одговорности или одговорности према себи, а онда и према друштву у коjем живимо. 

Она jе из Међународне селекциjе издвоjила филмове „Успомене тела у пламену” Антонеле Судасаси и „Техачапи” Жи-Ера.

– „Успомене тела у пламену” прати три жене у годинама коjе причаjу о свом личном и сексуалном ослобађању у jедном патриjархалном систему. Иако jе филм смештен у Чиле, и генерациjе жена на нашим просторима ће се  препознати – рекла jе Бранка.

Аутор документарца „Техачапи”, фотограф и графити уметник Жан Рене (Жи-Ер), снимао jе у строгом истоименом затвору у Калифорниjи, где jе имао прилику да ради са осуђеницима на креирању уметничког дела.

– Филм поставља питање коjим се и Слободна зона бави већ 20 година – да ли уметност може да промени свет и да ли jе то довољно. Иако не даjе дефинитивни одговор, филм се бави темом затвора, изолациjе и пружања друге шансе – истакла jе Павловић.

У Међународноj селекциjи су и филмови „Татами”„Моj наjдражи колач”„Дневници из Либана” и „Збогом, Тибериjадо”.

Треjлер - Техачапи: https://youtu.be/9KEG0Pqbk4o

Из Женске линиjе селекторка jе издвоjила документарац „Teaches of Peaches” Филипа Фусенгера и Џуди Ландкамер о утицаjноj певачици Пичиз коjа радикално пласира своjе феминистичке идеjе и коjа каже: „Ако неће да вас чуjу, потрудите се да вас виде”.

Селекциjа за тинеjџере, између осталог, доноси и „Лакат у стомак” Асли Озарслан, о девоjци коjа jе друга генерациjа турских досељеника у Берлину и покушава да пронађе своjе место у немачком друшту, али не успева.

РЕГИОНАЛНА СЕЛЕКЦИJА

Селектор Регионалног програма – Хоризонти Балкана, Иван Бакрач,  истакао jе да читаву селекциjу повезуjе питање шта jе данас на Блакану породица и шта су проблеми са коjима се она суочава.

Сем „Три километра до краjа света” Емануела Парвуа и „Без ветра” Павела Веснакова, у овоj селекциjи су и наслови „Шуме шуме”, „Наша ђеца”, „Света недеља” и „Jедан од оних дана када Хеме умре”.

– Jедан од наjвећих хитова ове селекциjе jе документарац „Наша ђеца” Силвестра Колбаса, веома интимни портрет његове породице коjи се бави односом према деци, супружнику и професиjи, као и томе колико као уметник и аутор имате права да живот наjближих представите свима – навео jе Бакрач.

„Света недеља” Андреjа Кона покреће питања расизма и породице у транзиционом друштву с почетка 20. века у jедном румунском селу, док „Шуме шуме” Ренате Пољак на емотиван начин показуjе да породицу могу да чине и људи са коjима делите исте идеале.

Треjлер – Шуме, шуме: https://youtu.be/bhetT9wX70g

– „Jедан од оних дана када Хеме умре” jе филм Мурата Фиратоглуа коjи сви треба да погледамо, било да размишљамо о томе шта jе патриjархално наслеђе или како да се носимо у ситуациjама када смо пред пуцањем – обjаснио jе Иван.

СРПСКЕ (КО)ПРОДУКЦИJЕ

На фестивалу ће бити приказана и три остварења домаћих аутора, као и jедан филм у мањинскоj српскоj копродукциjи.

„Руjна зора” Ивана Ђуровића његов jе завршни, кратки играни филм на студиjама на Универзитету Колумбиjа, о младићу чиjе предрасуде о женама претвараjу jедан, наизглед, романтични излет у борбу за живот и смрт.

Владимир Шоjат представиће, такође краткометражни, документарац „У тихоj долини” о Цвети, Словенки у Воjводини, 

Дугометражни експериментални филм „Мага 1909” Бранке Павловић, инспирисан jе аутобиографиjом Маге Магазиновић, коjу су отплесале две групе играча из Берлина и Београда.

Србиjа jе копродуцент словеначког документарог дугометражног филма „Сто година” Маjе Доротеjе Прелог чиjе jе снимање, од приче о победи њеног партнера над смртоносном болешćу, прерасло у боjно поље незацељених рана и болно преиспитивање редитељке шта, заправо, значи „бити заjедно”.

Треjлер – Мага 1909: https://youtu.be/yXXQ3kwgYTc

ПРАТЕЋИ ПРОГРАМИ

Говорни сегмент Слободне зоне, Компас, биће одржан након проjекциjе филма „Вени види вици” Даниjела Хесла и Jулиjе Ниман, у продукциjи Улриха Заjдла.

– Филм буњуеловске атмосфере и шарма, прича jе о повлашћенима коjи убиjаjу, газе, малтретираjу и остаjу некажњени, а главна жртва, сем прегажених и претучених jе слобода – изjавио jе Иван Миленковић, уредник Компаса. 

Тема овогодишњег Сонара, споредног прогама намењеног младима и наjновиjим тенденциjама у филмскоj индустриjи, jе вештачка интелигенциjа (ВИ / АИ) и њен утицаj на покретне слике. 

– Идеjа нам ниjе да заузимамо став, већ да обрадимо актуелне светске теме попут штраjка сценариста и глумаца у Холивуду, писање сценариjа, лажне вести, deep fake, визуелних ефеката и других врста генерисања садржаjа путем ВИ, коjих има и у документарним филмовима – истакла jе Лена Трифуновић, jедна од уредница Сонара (уз Тамару Милошевић).

Раjко Петровић подсетио jе и на бесплатну проjекциjу филма „Увек постоjи сутра” коjу jе фестивал поклонио верноj публици за своj 20. рођендан, а коjи ће бити приказан и на свечаном затварању фестивала 11. новембра у 20 сати Дому омладине.

Филмови у салама ДКЦ и Дома омладине имаће и енглеске титлове.

Фестивал ће бити отворен двоструком Златном палмом са овогодишњег Кана – за кратки, односно, дугометражни филм – „Човjек коjи ниjе могао шутjети” Небоjше Слиjепчевића и „Анора” Шона Беjкера.

Улазнице за отварање у Сава центру, по цени од 1200 дин, у продаjи су онлаjн преко саjта Тицкетс, а за остале проjекциjе и преко сервиса еФинитy, као и на (онлаjн) благаjнама биоскопа где ће бити приказани.

Више информациjа о целокупном програму и сатницама налази се на званичном саjту фестивала.

И ове године, део филмског програма моћи ће да погледа публика у целоj Србиjи, jер ће платформа КиноКауцх од 12. новембра бити домаћин онлаjн Слободне зоне.

Фестивал су подржали потпрограм МЕДИА програма Креативна Европа, Министарство културе Републике Србиjе, Реконструкциjа Женски фонд, Градска управа за културу Града Новог Сада, Филмски центар Србиjе и Француски институт.

 

Tagovi

Komentari (0)