На конференциjи за медиjе одржаноj у XIII београдскоj гимназиjи у уторак, 10. децембра, представљена jе апликациjа средњошколаца о стратиштима Топовске шупе у Београду и Марцан у Берлину. Апликациjа jе настала у оквиру проjекта „Светлост свитаца – Археологиjа сећања”.
Медиjима су се обратили Раjко Петровић, директор Филмског фестивала Слободна зона, Душица Бишевац, професорка XИИИ београдске гимназиjе, Наташа Костић, историчарка, Никола Полић, редитељ и видео уметник и Бранка Павловић, уметничка директорка проjекта „Светлост свитаца”.
Раjко Петровић jе подсетио да jе у оквиру Слободне зоне пре четири године покренут нови проjекат, „Светлост свитаца”, везан за културу сећања.
– Jош пре неколико година, услед све већег пораста деснице у свету и проблема са дезинформациjама у jавном дискурсу, осетили смо потребу да се осмислимо посебан проjекат коjи би се бавио историjским чињеницама, увидевши да се оне често искривљуjу и реинтерпретираjу од стране псеудоисторичара и псеудонаучника. Идеjа нам jе била да, заjедно са младима, покренемо проjекат коjи би се бавио местима холокауста. Пре две године смо кроз оваj проjекат направили апликациjу о Старом саjмишту, ове 2023. тема нам jе логор Топовске шупе, а у будућности планирамо да се бавимо и стратиштем у Крагуjевцу – открио jе Петровић.
Седморо ђака XIII београдске гимназиjе jе, уз подршку историчара Наташе Костић и Милована Писариjа и представника ромске и jевреjске заjеднице у Србиjи, уз менторство Николе Полића и Маше Сеничић на уметничким радионицама, своjа сазнања, утиске и доживљаjе о Топовским шупама преточило jе у разне уметничке садржаjе и интервенциjе у jавном простору.
Ове године „Светлост свитаца” спроведена jе и у Берлину. Тамо су ученице Средње школе „Ернст Хекел” истраживале локалитет некадашњег принудног логора Марцан за Синте и Роме. Њихови ментори били су Штефан Опенлендер (Стефан Оппенлäндер) и Сузане Хрудина (Сусанне Цхрудина) из независне позоришне трупе „Шпреагентен”.
Бранка Павловић рекла jе да су се ђаци из Београда и Берлина, током „седам интензивних дана” на различите начине бавили поменутим локалитетима.
– Берлински део jе више просторна интервенциjа, са мрежом коjа повезуjе тачке сећања, а београдски ђаци су, сем видео радова, урадили и неколико експоната, укључуjући и виртуелни споменик коjи смо однели на место где су стрељани заточеници логора. Обе локациjе су и садржаjно и физички повезане и на њима ће бити истакнути QР кодови тако да сви посетиоци могу да користе апликациjу, али њу можете користити и ако нисте на лицу места. Имамо и интерактивне делове, са питањима и задацима коjе jе осмислила Наташа Костић – истакла jе Бранка Павловић.
Никола Полић, коjи jе, заjедно са Машом Сеничић био задужен за креативно-истраживачки део проjекта, казао jе да су са ђацима посетили локациjу Топовских шупа на Аутокоманди и потом их подстицали на критичко размишљање.
– Кроз разне вежбе они су дошли до своjих аутентичних радова и дали своj поглед на ову тему. Надамо се да ће корисници апликациjе осетити нови дух времена коjи нам говори да неке ствари, ипак, не смемо да заборавимо – поручио jе Полић.
Сем ђачких радова, апликациjа садржи и историjска документа и архивске снимке. Историчарка Наташа Костић jе, заjедно са Милованом Писариjем, аутор приручника за наставнике и ученике о логорима Топовске шупе и Марцан, не само кроз историjу већ и кроз савремене проблеме у вези са дискриминациjом.
– Окупили смо се на Међународни дан људских права, када jе Генерална скупштина УН донела Универзалну декларациjу о људским правима, три године након Другог светског рата и свих ужаса са коjима се тад човечанство сусрело, да се то више никада не би поновило. У тренутку када се суочавамо са jачањем деснице, требало би сваког дана да се присећамо те декларациjе, нарочито су школе важно место за то – напоменула jе Наташа Костић.
Проф. Душица Бишевац закључила jе да jе овогодишњи проjекат „Светлост свитаца” дао драгоцене резултате у осветљавању два важна места сећања.
– Проjекат jе специфичан и посебан по томе што jе укључио ученике коjи су, кроз уметнички израз, своjе доживљаjе и атмосферу локалитета пренели вршњацима. Управо то jе пут да се наjбоље учи о тим местима и да се она памте. При том, сама поставка jе таква да нас ангажуjе и да се бавимо садашњошћу и анализирамо jе на прави начин – рекла jе Душица Бишевац.
Апликациjа „Светлост свитаца 2” може се преузети преко сервиса Тото. За иОС кориснике jе потпуно функционална, док ће верзиjа за Андроид ускоро бити доступна. Обе верзиjе биће на српском, немачком и енглеском jезику.
Након конференциjе за медиjе, ђаци коjи су учествовали на апликациjи одржали су jавни час своjим другарима из школе. У Свечаноj сали гимназиjе изложени су и експонати настали током проjекта.
У креирању апликациjе учествовали су ученици XИИИ београдске гимназиjе: Раде Мирковић, Ива Гошњак, Исидора Цветковић, Катарина Милетић, Огњен Савић, Софиjа Софренић и Вук Башић и ученице Средње школе „Ернст Хекел” из Берлина: Суде Гул Севинч (Гüл Севинç), Мариjа Шулц (Мариа Сцхулз), Jуна Матинг, Бењина-Неле Керн, Ким Бекер (Бäцкер), Лариса Трепнер (Ларисса Треппнер) и Лили Фабиjен Пацвал (Лиллy Фабиенне Патзwахл).
„Светлост свитаца – Археологиjа сећања” jе проjекат Филмског фестивала Слободна зона, у сарадњи са шпреагентен (спрееагентен), независном позоришном трупом из Берлина, уз подршку Центра за примењену историjу (ЦПИ) Београд, Европског удружења наставника историjе (ЕуроЦлио) Београд, XIII београдске гимназиjе и школе „Ернст Хекел” из Берлина.
Проjекат jе финансирала ЕВЗ фондациjа из Берлина, у оквиру програма „Млади памте”.
Треjлер за апликациjу: хттпс://yоуту.бе/хдУМФY2сБЦМ
Фотографиjе: Тања Дробњак
Миона Ковачевић
Објави коментар