КОШАРКА: Србија победила Шпанију

СРБИЈА – ШПАНИЈА 71:64 (13:15, 10:12, 20:16, 19:19, 9:2)

Женска кошаркашка репрезентација Србије победила је домаћина Европског првенства Шпанију у Валенсији после продужетка и пласирала се у полуфинале, остваривши тако још један велики резултат. Наше девојке ће у суботу 26. јуна за пласман у велико финале играти против Белгије, која је у четвртфиналу победила Русију 85:83.

Меч је, према очекивањима, почео уз врло чврсту игру на обе стране, а у 5. минуту било је 6:5 за Србију. Уз доста промашаја са дистанце, Ндур је погодила тројку и донела Шпанији 12:8 два минута касније. До краја прве деонице играло се малтене кош за кош, а на прву паузу отишло се при резултату 15:13 за Шпанију.

У другој деоници се ништа није променило, осим што је Шпанија имала доста скокова у нападу, из којих је углавном поентирала, па је у 15. минуту повела 25:17. Наш тим је и даље био непрецизан, да би после неколико минута Брукс погодила за 20:25, а онда и Дабовић за 22:25. Ипак, после поена Ндур уз звук сирене на полувремену је Шпанија имала 27:23.

Тврдо је било и на старту треће деонице, а после четири везана поена одличне Јовановић било је нерешено у 23. минуту – 29:29. Погодила је Васић за 33:32, а онда и Андресон за 35:32 у 24. минуту. Погодила је прву тројку за Србију Јовновић у 28. минуту и донела Србији 38:34. Невероватна Јовановић погодила је за три за 43:38, али је Шпанија узвратила истом мером и наставила се драма. На последњу паузу, отишло се при резултату 43:43.

Боље је Шпанија отворила последњу деоницу и повела 52:47. Казорла је погодила тројку за 55:49 у 35. минуту, одговорила је Васић, али је домаћи тим држао четири до шест поена предности. На 2:34 пре краја Шпанија је имала 61:55, Андресон је погодила два слободна бацања, па тројку за 60:61. Поентирала је Васић али је истекао напад, па је Шпанија имала лопту 58 секунди пре краја. Домаћи тим није искористио напад, Васић је погодила за 62:61 на 18.4 секунди пре краја. Шпанија је имала напад за победу, наш тим је направио мали фаул, па онда још један, а судије су досудиле два слободна бацања иако Шпанија није упутила шут, већ је фаул био на земљи. Наша селекторка Марина Маљковић тражила је да судије погледају снимак, али су они остали при спорној одлуци. Увиња је погодила прво и промашила друго слободно бацање, па се ушло у продужетак.

На почетку додатног времена Брукс је фаулирана и погодила је два пенала за 64:62, Шпанија је промашила, Андресон погодила на асистенцију Васић за 66:62. Још два пута је домаћин био непрецизан, али су судије наставиле са спорним одлукама и досудили фаул Невени Јовановић. При резултату 66:64 за наш тим фаулирана је Васић, која је оба пута била сигурна 1:21 пре краја – 68:64. Поново је промашио домаћи, али и наш тим, Крајишник је блокирала шут 36.2 секунде пре краја. Шпанија је имала напад, Карера направила фаул у нападу, а феноменална Невена Јовановић десет секунди пре краја погодила тројку за 71:64 и велику победу Србије и пласман у полуфинале Европског првенства у Валенсији!

Пошто првих шест екипа на ЕП иду у квалификације за Светско првенство 2022. у Аустралији, наш тим је овом победом то већ обезбедио!