- „Грочанске свечаности“ ГО Гроцка
- ЛИКОВНА КОЛОНИЈА ОПШТИНЕ ГРОЦКА
Изложба радова ОМАЖ СЛИЦИ сазива 25. Ликовне колоније
Концерт НЕНАД ВАСИЛИЋ ТРИО у „Музичкој башти“
Ранчићева кућа / 26. јул у 20h / улаз слободан
Свечано отварање 26. Ликовне колоније ГО Гроцка у оквиру 56. Културно-туристичке манифестације „Грочанске свечаности“, биће уприличено у петак, 26. јула у 20 часова на летњој сцени Ранчићеве куће, уз отварање изложбе радова са 25. Ликовне колоније и ретроспективну презентацију радова са претходних ликовних окупљања.
Овом приликом у 11. „Музичкој башти“ Ранчићеве куће наступиће познати састав „Ненад Василић Трио“ .
ХХVI ЛИКОВНA КОЛОНИЈA ГО ГРОЦКА: Традиционална уметничка смотра одржаће се у лепој вароши крај Дунава у периоду од 25. до 30. јула 2024. године. Селекторка уметничке смотре је Зорица Атић, дипл. историчарка уметности – кустоскиња, која наводи:
- Летња Гроцка има посебну атмосферу, а ликовност бујних и разноврсних призора крај реке је неодољиво привлачна и многобројним ствараоцима и уметницима, па су многи одабрали да на тлу Гроцке бораве у својим летњиковцима и атељеима. Ликовна колонија општине Гроцка је отуд, природно, овде традиционалан уметнички догађај - основана је 1997. године на предлог чувеног академика, историчара уметности и књижевника Дејана Медаковића и његове породице, да би, без прекида у раду, остала културна манифестација јединствена у престоници. Од свог настанка пре четврт века до данас,колонија је угостила бројна и репрезентативна имена домаће уметности. Овде је важно напоменути да је Гроцка једна од свега две београдске општине које негују ову врсту уметничког окупљања, од којих је Ликовна колонија која се одржава у Гроцкој, инспирисана баш овим местом и бујним лепотама крајолика који је изнедрио винчанску културу и хиљадугодишње трајање...
Учесници овогодишње, 26. Ликовне колоније општине Гроцка су:
Бранко Боловић - дипл. примењени вајар, Београд; Симонида Радоњић - мр графике, Београд; Ивана Милев - др ум. вајарства, Београд; Милан Ранковић - дипл. индустријски дизајнер, Смедерево; Немања Петрић - дипл. графички дизајнер, Чачак; Сандра Нинић - МА примењена уметница, Чачак;Јована Петровић - МА примењена уметница, Београд-Гроцка; Александра Ракита - дипл. дизајнерка, Београд-Гроцка.
ИЗЛОЖБА РАДОВА ХХV ЛИКОВНЕ КОЛОНИЈЕ: изложба у Ранчићевој кући представља радове учесника прошлогодишње, 25. Ликовне колоније и својеврсна је примопредаја новом уметничком сазиву. Излажу уметници Предраг Лојаница – др ум. сликарства, Зрењанин; Владимир Јочић – др ум.сликарства, Обреновац; Ивана Блечић Стефановић – дипл. сликар-конзерватор, Београд-Гроцка; Оливера Милуновић – дипл. дизајнерка текстила, Београд-Гроцка; Мика Ловре Миловић – дипл. сликар, Београд-Гроцка; Јелена Виторовић – дипл. сликар, Београд-Гроцка; Светлана Јовановић – мр вишемедијске уметности, Шабац; Николија Тубић – докторанд, МА ликовне уметности, Краљево, Немања Арсић – дипл. сликар, Смедерево; Весна Џакић – мр графике, Београд.
„МУЗИЧКА БАШТА“ и „НЕНАД ВАСИЛИЋ ТРИО“: Музичка башта Центра за културу Гроцка у 2024. години бележи своју једанаесту сезону, а у периоду од јуна до октобра месеца на летњој сцени Ранчићеве куће у Гроцкој представља гостујуће саставе из земље и региона. Музички програм установе обухвата мултикултурални приступ и музику различитих жанрова, са акцентом на ауторском и аутентичном изразу, који је најмање заступљен у јавном и медијском простору.
Ненад Василић, признати џез контрабасиста и композитор, присутан је на европској музичкој сцени више од 25 година. Своје ауторске композиције, инспирисане балканским ритмовима, џезом и класичном музиком, са великим успехом изводи у различитим саставима – од дуа до секстета, као и на соло наступима. Музика коју ствара у сталној је интеракцији са публиком, будући да има преко 80 наступа годишње, на концертним сценама, фестивалима и у клупским просторима широм Европе и Србије.
„Ненад Василић трио“ наступа у саставу: Ненад Василић, контрабас, Марко Живадиновић, хармоника, Растко Обрадовић, саксофон.
РАНЧИЋЕВА КУЋА: Галеријски простор Центра за културу Гроцка налази се у оригиналном амбијенту Ранчићеве куће, варошке куће с почетка 19. века. Због лепоте, склада, пропорција, природних материјала и функционалности градње, за њу се каже да је „кућа по мери човека”. Име је добила по породици Ранчић којој је готово два века припадала. Грађена је од материјала са поднебља крајем 18. и почетком 19. века, без иједног ексера. Широких стреха, са дрвеним доксатом и кровом од ћерамиде, драгоцен је примерак очуваног народног градитељства. Објекат ужива заштиту надлежног Завода за заштиту споменика културе града Београда као споменик културе/народног неимарства од великог значаја за Републику Србију.
(Више на: http://beogradskonasledje.rs/.../grocka/ranciceva-kuca.html).
Улаз је слободан.
Добро дошли!
Зорица АТИЋ
Објави коментар