Државно првенство у бадминтону одржано jе 9. и 10. маjа 2026. године у Националном бадминтон центру у Београду
Ада Циганлиjа протеклог викенда била jе домаћин Првенства Србиjе за jуниоре у бадминтону, на ком су се млади такмичари из целе Србиjе надметали за титуле националних шампиона. Током два такмичарска дана одиграно jе преко 200 мечева у узрасним категориjама до 11, 13, 15, 17 и 19 година, како у поjединачним тако и у парским конкуренциjама. На турниру су наступили играчи из Београда, Новог Сада, Крушевца, Панчева, Зрењанина, Вршца, Кикинде и Крагуjевца, док су наjбољи међу њима успели да стигну до медаља и победничког постоља наjпрестижниjег домаћег бадминтон такмичења.
Суботу су обележили мечеви у узрасним категориjама до 13 и 17 година, док су другог дана такмичења на терен изашли играчи у конкуренциjама до 11, 15 и 19 година старости. Посебан траг на овогодишњем Првенству Србиjе оставили су Алекса Радовановић из Бадминтон клуба Змаjеви из Крушевца, осваjач пет златних одличjа, и Милица Томић из Бадминтон клуба Београд, коjа jе такмичење завршила са четири златне и jедном сребрном медаљом.
У наjстариjоj jуниорскоj конкуренциjи доминирали су представници Змаjева, Алекса Радовановић и Теодора Латас. Њих двоjе су дошли до титула у поjединачноj мушкоj и женскоj конкуренциjи, а успех су употпунили и осваjањем злата у мешовитом дублу. Радовановић jе до jош jедног шампионског пехара стигао заjедно са Данилом Стевановићем, са коjим jе триjумфовао и у конкуренциjи мушких парова. Такмичари из Крушевца остварили су наjбољи учинак на овогодишњем државном првенству са укупно девет освоjених златних медаља, наjвише од свих клубова учесника овогодишњег државног првенства.
На Првенству Србиjе за jуниоре 2026 примењен jе нови систем бодовања Светске бадминтон федерациjе, па су се мечеви играли у формату на два добиjена сета до 15 поена. Такмичење jе одржано у организациjи Бадминтон клуба Београд, под покровитељством Министарства спорта Републике Србиjе, Секретариjата за спорт и омладину града Београда, Бадминтон савеза Србиjе и Бадминтон савеза Београда и уз помоћ приjатеља такмичења компаниjа Тиншпед и Вицтор.
Наjуспешниjи такмичари и осваjачи медаља на Првенству Србиjе за jуниоре:
ГС У11: Ирис Михаjловић (Цлеар) – злато, Зое Анне Балаћ (Цлеар) – сребро, Ана Николић (Београд) – бронза
БС У13: Урош Милићевић (Кибак) – злато, Матеjа Марковић (Равенс КГ) – сребро, Вук Савић (Нови Сад) / Виктор Стоjков (Београд) – бронза
ГС У13: Мариjа Савић (Змаjеви) – злато, Николина Вулић (Змаjеви) – сребро, Лана Баришић (Змаjеви) / Магдалена Недељковић (Београд) – бронза
БД У13: Матеjа Марковић (Равенс КГ) и Урош Милићевић (Кибак) – злато, Вук Савић (Нови Сад) и Игњатиjе Видрић (Банат) – сребро, Павле Макевић (Цлеар) и Виктор Стоjков (Београд) – бронза
ГД У13: Николина Вулић и Мариjа Савић (Змаjеви) – злато, Лана Баришић и Нина Ђорђевић (Змаjеви) – сребро, Маша Jовановић (Змаjеви) и Магдалена Недељковић (Београд) – бронза
БС У15: Константин Ристић (Београд) – злато, Михаjло Пантић (Змаjеви) – сребро, Коста Слиjепчевић (Нови Сад) / Филип Стоjадиновић (Београд) – бронза
ГС У15: Милица Томић (Београд) – злато, Мариjа Савић (Змаjеви) – сребро, Мила Глуховић / Лена Бркић (Цлеар) – бронза
БД У15: Филип Стоjадиновић (Београд) и Михаjло Пантић (Змаjеви) – злато, Ђорђе Бошковић (Београд) и Урош Милићевић (Кибак) – сребро, Александар Радишић и Алекса Протић (Банат) – бронза
ГД У15: Милица Томић и Нађа Тодоровић (Београд) – злато, Миона Баришић и Мариjа Савић (Змаjеви) – сребро, Маша Глуховић и Лена Бркић (Цлеар) / Мила Глуховић (Цлеар) и Магдалена Недељковић (Београд) – бронза
XД У15: Константин Ристић и Нађа Тодоровић (Београд) – злато, Филип Стоjадиновић и Милица Томић (Београд) – сребро, Михаjло Пантић и Мариjа Савић (Змаjеви) – бронза
БС У17: Алекса Радовановић (Змаjеви) – злато, Данило Стевановић (Змаjеви) – сребро, Константин Ристић / Марко Петковић (Београд) – бронза
ГС У17: Милица Томић (Београд) – злато, Мила Глуховић (Цлеар) – сребро, Сташа Лазовић (Нови Сад) / Лена Бркић (Цлеар) – бронза
БД У17: Алекса Радовановић и Данило Стевановић (Змаjеви) – злато, Ђорђе Омрчен и Марко Петковић (Београд) – сребро, Василиjе Поповић и Константин Ристић (Београд) – бронза
ГД У17: Милица Томић и Нађа Тодоровић (Београд) – злато, Маша Глуховић и Лена Бркић (Цлеар) – сребро, Ирена Бракус и Ивона Стоjановић (Цлеар) – бронза
БС У19: Алекса Радовановић (Змаjеви) – злато, Данило Стевановић (Змаjеви) – сребро, Максим Видаковић / Вукашин Обрадовић (Нови Сад) – бронза
ГС У19: Теодора Латас (Змаjеви) – злато, Ана Димитриjевић (Фанатик) – сребро, Селена Стоjановић (Равенс КГ) – бронза
БД У19: Алекса Радовановић и Данило Стевановић (Змаjеви) – злато, Вукашин Обрадовић и Лазар Суботин (Нови Сад) – сребро, Василиjе Поповић и Филип Тодоровић (Београд) – бронза
XД У19: Алекса Радовановић и Теодора Латас (Змаjеви) – злато, Данило Стевановић и Андреа Богоjевић (Змаjеви) – сребро, Вукашин Обрадовић (Хелиантхус) и Ана Димитриjевић (Фанатик) – бронза
Бадминтон савез Србиjе
Објави коментар