Око 70.000 посетилаца уживало jе у научним авантурама у 15. Европскоj ноћи истраживача, одржаноj 27. септембра у 16 градова Србиjе под слоганом „Пажња! Наука на путу”.
Више од 1000 истраживача изашло jе на улице, тргове, обале река, у паркове, музеjе и школе и кроз 294 бесплатних радионица, интерактивних садржаjа и презентациjа показало колики jе значаj науке у нашим животима и колико jе свакодневно користимо, чак и када тога нисмо свесни.
На хиљаде знатижељних малишана у Београду, Смедереву, Крагуjевцу, Чачку, Крушевцу, Рановцу, Заjечару, Нишу, Пироту, Лесковцу, Суботици, Мокрину, Кикинди, Новом Саду, Инђиjи и Шапцу, имало jе прилику да, у непосредном контакту са научницима откључа магични свет сазнања.
Свечано отварање уприличено jе у Европскоj кући у Београду, где су се посетиоцима обратили Њ. Е. Емануеле Жиофре, амбасадор и шеф Делегациjе Европске униjе у Републици Србиjи, др Jелена Беговић, министар науке, технолошког развоjа и иновациjа и др Jасмина Несторовић Живковић, координатор проjекта Европске ноћи истраживача РеФоцуС ФЛОW.
Специjалан гост био jе Андреj Дробњаковић, ученик Математичке гимназиjе у Београду, коjи jе ове године на Стемко (StemCo) научноj олимпиjади у Сиднеjу освоjио свих пет златних медаља (из биологиjе, физике, хемиjе, математике и инжењерства).
– Jош од открића ватре човек jе постављао себи многа питања и управо га jе та радозналост довела од тренутка када jе био остављен на милост природи, до тога да сарађуjе с њом. А шта разликуjе jедног научника од обичног човека? То што се он за то знање бори, на природу гледа с дивљењем и с мотивациjом да свакога дана упорно ради како би му природа шапнула само мали део онога што jе чини савршеном– изjавио jе Дробњаковић.
Он jе додао да jе наука важна свакоме од нас, jер у игри живота она одређуjе правила.
– Наука нам омогућава да у тоj игри разумемо пречице и замке, коjе jе управо и чине занимљивом. Из тог разлога, коjи год циљ да вам jе у животу, не можете успети без познавања света у ком живимо – поручио jе наш златни олимпиjац у знању.
Министарка Jелена Беговић, коjа се тренутно налази у Њуjорку, обратила се видео поруком из седишта Уjедињених нациjа. Она се захвалила свим учесницима манифестациjе, од научних института и факултета до Центра за промоциjу науке, у напорима да приближе науку деци и помогну им да jе одаберу као своj позив.
– Треба нам много више научника, много више паметних људи, много више старт-апа коjи изазе из науке како бисмо могли у будућности да се суочавамо са великим пролемима и глобалним изазовима коjи тиште читаво човечанство – истакла jе др Беговић.
Амбасадор Емануеле Жиофре обратио се у име Европске униjе, инициjатора Европске ноћи истраживача. Он jе навео да jе прошле године милион и по људи широм Старог континента посетило ову манифестациjу. Синоћ jе, сем у Србиjи, она одржана у jош 24 земље Европе.
– Наука и иновациjе нису ту само да подстакну нашу радозналост, веć и да подрже конкурентност националне економиjе и шире, друштва у целини, у циљу боље будуćности као дела Европске униjе. Европскоj униjи jе драго да средства коjа се троше на науку, истраживање и иновациjе нису посматрана као расход, веć улагање у будуćност националне привреде и благостање њених грађана. Петнаестом Европском ноćи истраживача у Србиjи извлачимо науку мало више из лабораториjе и доносимо jе људима да се зачуде њеним достигнуćима, инспиришу кариjере, будуćе научнике и откриćа – навео jе, између осталог, Жиофре.
Др Jасмина Несторовић Живковић рекла jе да су научници изашли из своjих лабораториjа, са института и универзитета да прикажу наjновиjа открића и инспиришу посетиоце, али и да, заjедно с њима, потраже испирациjу за нека нова истраживања.
– Наука ниjе само професиjа. Она jе страст, неугасива радозналост и жеља да свет учинимо бољим местом. Ово jе ваша прилика да се повежете с људима коjи деле ту исту страст и да заjедно истражуjете. Вечерас знање ниjе само доступно, оно jе живо, узбудљиво и нестрпљиво да га преузмете – казала jе др Несторовић Живковић.
Ове године Свилаjнац jе учествовао као град гост Ноћи истраживача коjи jе, специjалним програмом у Природњачком центру, наjавио скоро отварање Научног клуба на овоj локациjи.
- Европска ноћ истраживача реализована jе у Србиjи кроз два проjекта: ReFocuS FLOW i TRAILS.
Координатор проjекта ReFocuS FLOW (Road to Friday of Science FLOWs) jе Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институт од националног значаjа за Републику Србиjу, у партнерству са Центром за промоциjу науке, Природно-математичким факултетом Универзитета у Нишу и Универзитетом у Крагуjевцу.
Координатор проjекта TRAILS (TRAIN RESPONSIBLE AI LEARNING SOCIETY) jе Креативно едукативни центар у партнерству са Научно-технолошким парком Нови Сад, Удружењем научних комуникатора НАУКОМ, Високом школом струковних студиjа из Суботице и Центром за промоциjу науке
Проjекти су финансирани из програма „ХОРИЗОН ЕУРОПЕ“, наjвећег програма Европске униjе за истраживање и иновационе делатности, а у оквиру потпрограма „Мариjа Склодовска-Кири” и уз подршку Делегациjе ЕУ у Републици Србиjи.
На овогодишњоj Европскоj ноћи истраживача представљени су и актуелни програми и фондови Европске униjе доступни за реализациjу научних, уметничких, предузетничких и других идеjа, као и подршка Проjекта САИГЕ (Акцелерациjе иновациjа и подстицања раста предузетништва у Републици Србиjи), посвећеног jачању научних истраживања и иновативног предузетништва у Републици Србиjи коjи заjедно реализуjу Министарство науке, технолошког развоjа и иновациjа, Светска банка и Европска униjа.
Више информациjа на званичном саjту: nocistrazivaca.rs
Миона Ковачевић PR тим
Објави коментар