КЉУКАНА ДИНАСТИЈА

По мотивима Сумњивог лица Бранислава Нушића                                                                                       

 КЉУКАНА ДИНАСТИЈА                                         

Режија: Андреј Носов

Драматург: Јана Миливојевић

Сценограф: Зорана Петров 

Костимограф: Петра Фотез

Тотални дизајн: Немања Цалић 

Лектор: Наташа Илић

Организатор: Ивана Мадић Стојановић

 02.jpg

Улоге:

Јеротије: Александар Михаиловић 

Живка: Весна Станковић 

Анђа: Сања Крстовић 

Марица: Братислава Милић

Алекса: Марко Радојевић 

Вића: Стефан Младеновић

Таса: Петар Миљуш, к. г.

Ђока: Данило Миленковић, к. г.

 03.jpg

Инспицијент: Добрила Марјановић
Дизајн тона:  Александар Стевановић
Дизајн светла: Војкан Добросављевић
Светло: Марко Ђорђевић
Суфлер: Јана Савић

 

О ПИСЦУ

БРАНИСЛАВ НУШИЋ (1864–1938)

Ове године обележава се 160 година од рођења Бранислава Нушића, једног од најзначајнијих српских драматичара. Народно позориште Ниш је основано 1887, исте године када је Нушић написао своју комедију Сумњиво лице, по чијим мотивима је и настала представа Кљукана династија

Рођен 20. октобра 1864. године у Београду, Нушић је кроз своје писање и ангажман обликовао репертоар и уметничку праксу позоришта, а његова дела су постала незаобилазна у извођењу широм Србије.

Након завршетка студија права 1884. године, Нушић се суочио с бројним изазовима, укључујући и затвор због своје сатиричне песме Два раба, која је исмевала српску монархију. Ова искуства су обликовала његов поглед на друштво и поставила темеље за његов будући рад у позоришту. Године 1900. постао је секретар Министарства просвете, а убрзо након тога и драматург Народног позоришта у Београду. Иако није био директно ангажован у Народном позоришту Ниш, његов рад у Београду и другим градовима, попут Новог Сада и Скопља, имао је значајан утицај на репертоар позоришта у Нишу.

Његове комедије Госпођа министарка, Народни посланик и Сумњиво лице често су извођене у Народном позоришту Ниш.

Ова дела су се бавила свакодневним животом, друштвеним нормама и политичким питањима, што је изазивало велико интересовање публике. Нушић је био познат по свом хумору и иронији, као и способности да критикује друштвене појаве кроз своје ликове и заплете. Његов допринос није био само у писању комедија већ и у обликовању позоришне естетике, која је наглашавала важност хумора као средства за критику друштва.

Кроз своја дела и ангажман у позоришту, Бранислав Нушић је поставио темеље за развој савременог српског позоришта и остао кључна фигура српске књижевности и позоришне уметности, чији су доприноси обликовали културни идентитет Народног позоришта Ниш и оставили неизбрисив траг на српској позоришној сцени.

 

О РЕДИТЕЉУ

АНДРЕЈ НОСОВ завршио је позоришну режију на Факултету драмских уметности Универзитета уметности у Београду и мастерирао на Академији за позориште Универзитета уметности у Амстердаму. Режирао је у позориштима у Србији и региону, као и у европским кућама. Води „Хартефакт“, независну продукцију и фондацију. 

 

О ДРАМАТУРГУ

ЈАНА МИЛИВОЈЕВИЋ студенткиња је четврте године драматургије на Факултету драмских уметности у Београду. На конкурсу Радио Београда за оригиналну дечију радио драму освојила је прву награду.

 

О ПРЕДСТАВИ

Прослава. Испраћај. И шта ће бити после?

Наш капетан Јеротије Пантић је унапређен због успешно спроведене акције хватања сумњивог лица. Његова породица је спремна да после славља крене у селидбу горе, а доле – ту у нашем реконструисаном новом градском хотелу – његови службеници и локална јавност праве испраћај. И баш када се чини да је све у реду – врло очекивани догађај уздрма читаву варош. Ко долази после Јеротија, и шта нам је оставио у наслеђе? Ко је кљукана династија и може ли плава риба да преживи?

Представа је настала по мотивима Сумњивог лица Бранислава Нушића. Кроз специфичан позоришни процес настала је и адаптација и ново читање овог значајаног комада највећег српског комедиографа, у години када се обележава 160 година од његовог рођења. 

 

ДРАМАТУРШКА БЕЛЕШКА

Иако смо хтели да побегнемо од ситуације у којој је Нушић заробио своје јунаке у Сумњивом лицу, Кљукана династија нас је вратила у исту, јер не можемо да побегнемо од ствари које се нису промениле. Наши јунаци верни су својим амбицијама, колико год неке од њих биле немогуће. А најпре су верни самима себи, јер никада нису сигурни у истине људи поред себе.

Испрва је било тешко писати текст који је инспирисан Нушићевим, стално се враћати на његове реплике и језик, међутим било је занимљиво истраживати разне начине на које може да се приђе причи која је толико пута испричана, где ипак свака ствар може бити потпуно другачија, а да се не промени суштина.

 

РЕДИТЕЉСКА БЕЛЕШКА

Нушић пише о власти, у некој забити окренутој уплашеном преживљавању и борби за моћ и напредак. Увек је важно како нас виде, каква је та слика о нама, и шта ће рећи ти други, они горе, они што имају моћ. Од сопствене снаге да живимо и мењамо правила тог живота одустајемо већ после прве плате. 

У нашој представи има и толико пута изговореног „о менталитету, о нашој ћуди, Нушићу као савременику који нас је лепо описао…”. Верујем да смо успели да пронађемо неке од тих јунака, ту око себе и у нама самима. Нисмо имали потребу да коментаришемо дневну политику, већ да препознајемо ситуације које сличе ономе што смо живели и њима се критички бавимо. И то је то.  

Кренули смо од драме Сумњиво лице. Трагали смо кроз импровизације, разговоре и завереништва. Овог текста не би било без посвећеног рада глумачког ансамбла, и управо тако је и настао и текст, и ситуације и наша заједничка представа. Ово није комад о неким тамо људима, ово је комад о нама. Мало да се забринемо, мало да се насмејемо, а можда и да окренемо огледало ка себи и почнемо себи самима да се смејемо, а мање да кукамо. Можда, ето, можда нас то покрене, ако нисмо већ одустали баш од свега.

 

Техничка екипа

Технички директор: Дејан Митић
Мајстор сцене: Радомир Пешић
Декоратери: Срђан Китановић, Миодраг Ђорђевић, Мића Лазаревић, Немања Перић, Марин Рајић, Никола Стојановић, Павле Рајић
Реквизитер: Драган Николић
Гардеробери: Душица Младеновић, Катарина Павловић
Шминкери, власуљари: Љиљана Рашић, Марија Цветановић, Ивана Лазаревић
Кројачки радови: Владимир Пекић, Александра Јенић
Радионица: Горан Станковић, Драган Перић, Бранислав Николић
Набавка: Зоран Денчић, Иван Тодоровић
Возач: Небојша Шарчевић



Tagovi

Komentari (0)