Србија отворила квалификације за СП победом против Летоније

СРБИЈА – ЛЕТОНИЈА 101:100 (28:33, 24:23, 25:19, 24:25)

Репрезентација Србије је у првом мечу првог прозора квалификација за Светско првенство 2023. у дворани „Александар Николић“ победила је у драматичној завршници Летонију – 101:100. Селектор Светгислав Пешић тако је почео нови мандат на клупи нашег националног тима вредном победом.

Утакмица је почела прилично изједначено, са неколико атрактивних потеза на обе стране, па је у 4. минуту било 11:11. Размрдао је публику атрактивним закуцавањем Смаилагић, Теодосић је добро повезивао наше редове, али су Летонци одмах одговорили својим најјачим оружјем – шутом за три поена. Повели су гости у 8. минуту 26:20, па је селектор Пешић морао да реагује тајм-аутом. Невероватно су Летонци шутирали у првој четвртини, готово без промашаја, па су после десет минута игре били у плусу – 33:28.

Отворили су наши момци боље другу деоницу, мини серијом 5:0 за минут изједначили на 33:33, али је ривал нестварним шутевима узвратио истом мером за 33:40. Прорадио је у овом периоду Аврамовић, па је наш тим после дужег времена у 17. минуту повео – 46:44. Међутим, Летонци су још једном ушли у серију погодака, па је на велики одмор Србија отишла са четири поена минуса – 52:56.

Играла је Србија боље на почетку другог полувремена, изједначила на 58:58, али је ривал наставио да погађа тројку за тројком, Ипак, одговорио је Куриџа, па два пута Раданов за предност нашег тима у 26. минуту (68:66). Појачали су изабраници селектора Пешића одбрану, Теодосић повећао на 70:66, а на последњу паузу после тројке Загорца отишли смо са 77:75.

Још једном тројком је противник отворио последњу четвртину, па поново погодио за три за „плус шест“ за Летонију после само минут и по игре – 83:77, а у 34. минуту било је највећих 86:79 за госте. Јурила је наша репрезентација минус, донео је Дангубић енергију снажним закуцавањем, пробудила се и публика, па смо после два слободна бацања овог играча пришли на 85:87 пет минута пре краја. По ко зна који пут су Летонци погодили тројку, али је на исти начин вратио Аврамовић, онда за три погодио и Скеле за 93:88 за Летонце три и по минута пре краја. Убацио је тројку Дангубић (91:93), па Ристић „2+1“ (94:95) на 2:08 пре краја. Промашио је Ломас један од два пенала, па Куриџа изједначио 1:25 пре последње сирене – 96:96. Поентирали су Летонци минут пре краја, фаулирани Куриџа погодио два пенала (98:98) на 45 секунди пре краја. Промашио је Бертанс тројку, Теодосић био фаулиран 23 секунде пре краја. Погодио је оба слободна бацања за 100:98, а онда фаулирао Ломаза, који је оба пута био сигуран -100:100. Остало је нашем тиму 11,4 секунде за победу, па је Пешић тражио тајм-аут. Теодосић је асистирао Куриџи, који је фаулиран 2,8 секунди до истека времена. Погодио је наш репрезентативац прво, намерно промашио друго бацање, а онда је Раданов пресекао лопту и почело је велико славље.

Србија у другом колу гостује у недељу 28. новембра 2021. од 15.30 сати репрезентацији Белгије у Монсу.

Комплетну статистику можете видети овде

# Уз наш национални тим било је и комплетно руководство КСС на челу са председником Предрагом Даниловићем.

# Пре почетка меча, репрезентативци Србије обукли су мајице и развили транспарент са поруком „Стеване победи“ у знак подршке нашем некадашњем репрезентативцу Стевану Јеловцу, који је недавно доживео мождани удар.

Кошаркаши Србије и Летоније подржали акцију „Стоп насиљу над женама“

Кошаркашки савез Србије прикључио се акцији „Стоп насиљу над женама“, коју компанија Моцарт већ годинама реализује у сарадњи са Координационим телом за родну равноправност Владе Србије. На Светски дан борбе против насиља над женама, кошаркаши Србије и Летоније подржали су ову иницијативу и на загревање за квалификациони меч изашли у мајицама „Stop violence against women“.

„Орлови“ и њихови ривали помогли су да ова порука настави да се шири, а акцију “Стоп насиљу над женама”, која је у децембру 2019. године ујединила чак и кошаркаше Црвене звезде и Партизана уочи дербија у “Арени”, до сада је подржало више од 600 спортиста. Током 16 дана активизма, од 25. новембра до 10. децембра, Моцарт за сваки одигран тикет на коме се налази барем један пар са женским тимовима, увећава фонд за помоћ Сигурним кућама у Србији.

ИЗЈАВЕ

Селектор Србије Светислав Пешић

– Видели смо утакмицу са интензитетом, борбом. Честитам обема екипама јер су оба тима победила. Наш гост Летонија је одиграла сјајну утакмицу. То је тим који игра сјајну кошарку у нападу, али и у одбрани и који дуго игра. Наш тим је одиграо на став и показао је да верује да може да победи. То је за мене најважније за развијање нашег новог пројекта, који је важан за следеће велико такмичење. Ово је почетак олимпијског циклуса и јако смо срећни не само што смо добили, него како смо добили, моралом, ставом, борбом. Понављам, тај морал који смо показали… То је за мене веома важно.

Највећи, најбољи квалитет који сам ја видео вечерас, то је веровање да можемо да победимо утакмицу. Ми који смо играли кошарку и који смо тренери, знамо колико је тешко играти против екипе која је што се тиче нападачког талента једна од најбољих у Европи. Ми и даље верујемо да смо најбољи у Европи и свету, а нисмо. Али, Летонија је изванредна кошаркашка нација са изузетним момцима. Извући једну овакву утакмицу… Публика нам је помогла, мало се дигла и почела да навија, а то подиже морал екипе. Волео бих да тако буде и у следећим утакмицама, ови момци заслужују поверење. Ми немамо најбоље играче по вама (медијима), ја се нећу са тиме сложити, али ако и немамо најбоље, хајде да их правимо најбољима. Заслужују максималну подршку са моје стране и стручног штаба и савеза. Морамо да им више верујемо.

Ми смо завршили са 71 одсто шута за два и 50 одсто за три и добили смо са једним поеном разлике. То значи, уиграност је пре свега у одбрани. У нападу можеш да поставиш 2-3-4 акције и у тим акцијама вежеш екипу. За одбрану је потребно време. Прошла су времена кад смо говорили да одбрану игра само онај ко се бори. Ни у нападу не можеш да даш кош ако се не бориш. И ако ниси активан и агресиван у нападу, не можеш да даш кош. Али, одбрана захтева времена, да се играчи уиграју, да читају противника, али и тренера. Ја сам са њима три дана, а никог од ових момака нисам тренирао. Осим Марка Мариновића (помоћног тренера) и Ненада Трунића (такође помоћника) на једном кадетском првенству. Они мени верују, али ће требати времена док ме разумеју. Морамо да подржимо ову репрезентацију, ове момке, они имају фантастичну перспективу.

Алекса Раданов

– Тешка утакмица, отворили смо лоше, нисмо имали самопоуздање на почетку, а они су имали добар шут. Надам се да ће нам овај меч дати самопоуздање за наредни у коме желимо да победимо.