Кошарка: Србија победила Литванију у препуној „Штарк арени“

СРБИЈА – ЛИТВАНИЈА 72:68 (14:23, 20:17, 22:19, 16:9)

СРБИЈА: Теодосић, Симоновић, Богдановић 18, Бјелица 15 (4 ск), Лучић 6, Милосављевић 3 (4 ск), Радуљица, Бирчевић, Јокић 13 (6 ск), Милутинов (4 ск), Мицић 5, Гудурић 2, Јовић 4, Марјановић 6.

ЛИТВАНИЈА: Кланеитис 4 (10 ас), Јанавичијус, Сабонис 8, Гебен 4, Јанкунас 1, Валанчијунас 5 (6 ск), Кузминскас 12, Бенџуис, Гедраитис 3, Григонис 18, Лекавичијус 7, Булкевичијус 2, Уљновас 4 (5 ск, 7 ас).

Репрезентације Србије у препуној „Штарк арени“ пред 18.150 гледалаца, у фантастичном кошаркашком амбијенту, савладала је после неизвесне завршнице репрезентацију Литваније –  72:68.

Литванци су боље отворили утакмицу, искористили промашаје наших кошаркаша и повели 15:3 у 6. минуту. Међутим, изабраници селектора Александра Ђорђевића ухватили су ритам и смањили на 11:18 минут пре краја прве деонице, а на прву паузу гости су отишли са 23:14.

Наш тим је нешто боље заиграо у наставку, после атрактивних потеза Марјановића и Јокића пришао на 25:31 на половини четвртине. Играло се у истом ритму на обе стране, уз доста промашаја са дистанце и поена из рекета. После тројке Мицића, Србија је у последњем минуту првог полувремена смањила ма 34:38, а по истеку 20. минута било је 34:40.

На почетку треће четвртине, Литванци су повећали предност на осам поена, али је Богдановић одговорио тројком, па затим са „2+1“ и приближио Србију на 42:44 у 24. минуту, па везао још двојку и тројку и изједначио на 47:47 минут касније. После почетних 3:2, наша репрезентација је коначно повела после два пенала Лучића – 50:48. Међутим, Литванци су одговорили мини серијом 7:0 и поново повели – 55:50, да би на последњи одмор отишли са 59:56.

Литванци су отворили последњу деоницу са 4:0 и повели 63:56. Узвратио је Јокић са два пенала и тројком, која је подигла на ноге препуну „Штарк арену“ (61:63). У наредним минутима, наш тим је промашио неколико шутева за три поена, што су гости казнили и поново направили „плус 6“ у 38. Минуту – 67:61. Узвратио је Бјелица тројком, па Јовић полагањем и поново је било све отворено – 66:67 на 2:15 пре краја. Литванци су промашили две тројке, а Јокић снажно закуцао за 68:67, па Бјелица на исти начин поентирао за 70:67 на 50 секунди пре краја. Поново Литванци нису искористили напад, али ни наш тим. Јокић је 16,2 секунде пре краја фаулирао Јанкунаса и тако зарадио пету личну, овај је само једном био прецизан и смањио на 70:68. На 9,5 секунди пре последње сирене Богдановић је фаулиран и погодио је оба пута за 72:68 и тако практично донео победу Србији.