Кошарка: Србија без среће у полуфиналу

Наше најбоље кошаркашице нису успеле да савладају Шпанију у полуфиналу Европског првенства у Београду. Изабраницама Марине Маљковић недостајало је среће и концентрације у самом финишу, па ће у недељу 7. јула од 17.30 играти за бронзану медаљу против Велике Британије.

Од првог минута је било јасно да ће полуфинале бити изузетно тврдо. Једна од наших најбољих играчица Ана Дабовић стегла је зубе и почела меч у петорци, иако је у четвртфиналу против Шведске сломила кост леве шаке. Уз доста промашаја на обе стране играло се у егалу, а Шпанија је у 7. минуту, после друге тројке одличне Харгај, повела 11:6, а два минута касније и 19:11. Домингез је два пута казнила непрецизност нашег тима и по истеку десетог минута ривал је имао 21:11.

Србија је добро отворила другу деоницу, а Станковић се одлично сналазила у рекету ривала, па је у 13. минуту смањила на 17:22. Међутим, Шпанија је поново додала гас и вратила десет поена предности за три минута – 27:17. Разиграле су се тада Јовановић и Бутулија, смањиле на 26:31, али су противнице биле сигурне у шуту са дистанце и два минута пре полувремена поново имале великих „плус девет“ – 37:28, а по истеку 20. минута било је 37:30.

На старту треће четвртине, изабранице Марине Маљковић везале су четири поена (34:39), али је Шпанија и даље погађала из поља и држала пет до девет поена вишка. Наше девојке нису имале решење за високу Ндур, која је лако поентирала под кошем. Покушавала је борбена Бутулија, погађала одлична Станковић (45:51, 27. минут), али се искусне Шпањолке нису дале. На последњу паузу, наше репрезентативке су отишле са осам поена минуса – 50:58.

Погодила је на почетку последње четвртине Црвендакић (52:58), па слободно бацање, шут за два и два пенала Брукс, Србија је пришла на 59:62 у 35. минуту, а „Штарк арена“ је загрмела „Србија, Србија“! Шпаљолке су бациле лопту у аут, Брукс је погодила за два, па Бутулија за три за прву предност нашег тима – 64:62, 36. минут. Шпанија је изједначила, а Петровић нам донела 66:64. Међутим, досуђена је лична, а затим и неспортска Ани Дабовић, којој је то била пета лична грешка. Ндур је три пута погодила и поново је ривал повео – 67:66, на три минута пре краја. Промашиле су улаз Брукс, па Јовановић, али и Шпањолке нису искористиле два напада, па је на минут пре последње сирене било 67:66 за Шпанију. Фаулирана је Гил која је једном била прецизна – 68:66, 55 секунди пре краја. Петровић је промашила из наскока, па фаулирала Домингез, која је два пута погодила за великих 70:66 на пола минута до истека времена. Петровић је поново промашила продор, па Брукс тројку и селекторка Марина Маљковић затражила је последњи тајм аут на 16,7 секунди пре краја и 70:66 за Шпанију. Није погодила ни Јовановић, а мртва лопта је припала противницама на 8,3 секунде пре краја. Чађо је фаулирала Круз, она погодила једном за 71:66 и Шпанија је обезбедила пласман у финале, где ће у недељу од 20.30 играти против Француске.