Споменик отпора и слободе, дело аутора Анта Гржетића, ангажованог и на Споменику бола и пркоса, подигнут је 1966. године. На овом месту је стрељано 300 радника и радничке омладине Војно-техничког завода.

Компонован је од две фигуре, од којих је једна покошена рафалом, стегнута у грч, док се насупрот налази смештен обелиск чија вертикала и раширене руке симболизују идеале отпора.