Решењем Скупштине Градске општине Костолац, донетим 2. априла 2012. године, основана је установа Центар за културу „Костолац“.
Оснивач Центра за културу „Костолац“ је локална самоуправа, односно Скупштина Градске општине Костолац. Установа обухвата културу, спорт, туризам и музејску делатност.
Центар за културу „Костолац“ као јавна установа, добила је подршку Градске општине Костолац да може да преузме бригу и о спортским објектима и од 2016. године прераста у Културноспортски центар „Костолац“. Новој установи на управљање су предати: Топољар, Дом омладине, Спортска хала и фудбалски стадион у Костолцу. На овај начин Културно спортски центар „Костолац“ добија још већа овлашћења, чиме му се даје могућност да његов рад буде потпунији и садржајнији. На петој редовној седници Скупштине Градске оп штине Kостолац, 17. децембра 2018. године, по упутству Министарства финансија РС, одлука о оснивању Kултурноспортског центра „Kостолац” измењена је, тако да је одлучено да ће установа Kултурноспортски центар „Kостолац” убудуће пословати под називом Центар за културу „Kостолац“ у чијем саставу је културно уметничка, музејска делатност и туризам, док ће спортска делатност бити споредна.
Центар за културу „Костолац“, првобитно под руководством Марка Јелчића, затим Јелене Илић и садашње директорке Јелене Шаманц, показао је како се професионалним залагањем и изузетним напором постижу врхунски резултати и на тај начин оправдао је поверење указано од стране локалне самоуправе и становништва Костолца.
Са циљем да стимулише умове и негује индивидуалност, Центар за културу „Костолац“ представља квалитетан и поуздан сервис за продукцију, презентацију и афирмацију независних савремених, уметничких и културних делатности, посебно помажући млађим грађанима Костолца да се активно укључе у културне и друге активности у граду.
Својим суграђанима Центар за културу „Костолац“ представља квалитетан, препознатљив, разнолик и уравнотежен културно уметнички програм. У периоду од 2016. па до 2020. године одржане су бројне позоришне представе, како аматерских, тако и профе сионалних позоришта, а своја умећа пред пу ним салама показали су, између осталих и:
Андрија Милошевић, Милан Калинић, Љиљана Стјепановић, Срђан Ивановић, Катарина Жутић, Бојана Ординачев, Ненад Ненадовић, Александар Радојчић, Катарина Савић, али и примабалерине и врхунски балетски играчи Народног позоришта из Београда.
Музички програм обухвата разноврстан жанровски приступ од концерата класичне музике, етно наступа КУДова, хорова, до рок фестивала, представљајући најпознатије музичаре и њихове саставе, али и оне мање познате. У Костолцу су наступали познати састави, као што су Кики Лесандрић и Пилоти, Ван Гог, Ноћ и дан, али и културноуметнички фолклорни ансамбли Градске општине Кос толац, музичка школа, балетски студио.
Приказане су бројне пројекције најновијих филмских остварења, организовано је више позоришних смотри, ликовних колонија, књижевних сусрета, трибина и радионица, а због разноврсности своје делатности успешно је реализован фотосафари „Фоткај и уживај“ и „Фестивал цвећа и хортикултуре“. Иако су ове манифестације по први пут одржане у Костолцу, наишле су на изузетно интересовање посетилаца, фотографа, излагача, а наш град показао се као сјајан домаћин.
Као и годинама уназад, Центар се залаже за неговање, развој и афирмацију аматерских уметничких делатности. Врло успешна сарадња успостављена је са културним и уметничким удружењима и ствараоцима и на тај начин створена је разнолика културна понуда. Осим са удружењима, изузетна сарадња успостављена је и са установама образовања и културе, као што су: Основна школа „Јован Цвијић“ Костолац, Техничка школа са домом ученика „Никола Тесла“ Костолац, Вртић „Мајски цвет“, Музичка школа „Стеван Мокрањац“, Основна школа „Свети Сава“ из Пожаревца, Политехничка школа „Пожаревац“, Народна библиотека „Илија М. Петровић“ Пожаревац и многе друге. Новембарски дани културе, од самог оснивања Центра у Костолцу, показали су се као круна добре сарадње са Културно просветном заједницом Пожаревца.
Није запостављен ни спорт, као веома битан сегмент живота. Зато је Центар за културу
„Костолац“ преузео на себе организацију турнира и различитих видова надметања у великом броју спортских дисциплина. У току целе године спортски програм је богат, како у затвореном простору, тако и на отвореним теренима на песку и теренима малих спортова. Већ су добро препознатљиви костолачки турнир у баскету и рукомету, Меморијални турнир „Миомир Цвијић Рус“, као и Фестивал спорта којим се промовише школски спорт.
Већ значајан на туристичкој мапи Србије, Костолачки полумаратон разликује се у односу на друге трке јер за циљ има карактеристичну и потпуно јединтвену локацију. Стаза се протеже од центра Костолца, преко градске плаже Топољар, обале Дунава, све до локалитета светског гласа Виминацијума. Ретке су трке, готово у читавој Европи, које за циљ имају историјске дести нације попут археолошког налазишта. Због тога овај полумаратон носи назив „Трка легионара“.
Захваљујући доброј промоцији спорта, на подручју наше Градске општине у знатној мери је повећан број деце школског и средњошкол ског узраста у спортским клубовима. Центар за културу „Костолац“ заслужан је и за оживља вање клубова посвећених спортовима на води.
„Костолачко лето“ је већ препознатљи ва манифестација Центра за културу „Костолац“, која траје од 20. јуна до 31. августа. Лето у Костолцу обогаћено је позоришним представама за децу и одрасле, музиком, поезијом, предавањима, ликовним колонијама, радионицама, фестивалима, филмским пројекцијама, али и бројним спортским дешавањима.
Иако је Центар за културу „Костолац“ млада установа, манифестације које орга низује постале су бренд Костолца, а то су: Дечији ускршњи фестивал, Балонијада, Фестивал цвећа, Костолачко културно лето, Островаћки бећарац, Орфеј на Дунаву, Чорбаријада, Изложба традиционалних јела, Изложба старих аутомобила, надметање Костолац пева, Новембарски дани културе, Чаробни децембар.
Оваквом организацијом културног и спортског живота у Костолцу, ова установа постала је центар уметности, културе и спорта, окупљалиште младих, место за нове идеје, за креативне експерименте и друштвени ангажман, којим се повезује локална сцена с оном из других општина, градова и регија.
Поводом 15. октобра, Дана ослобођења Града Пожаревца у Првом и Другом светском рату, сваке године се додељују Октобарске на граде и Повеље заслужним појединцима, фирмама и установама за остварене одличне резултате у раду. Међу добитницима Повеље Града Пожаревца у 2016. години је и Центар за културу „Костолац“ за допринос у развоју културе. Ова награда представља велико признање за досадашње резултате и рад ове установе.