Прва школа у Кнежици отворена је почетком школске 1927/28. године, а обухватала је села Кнежицу, Ћурлину и Перутину.
Године 1937. школа је усељена у новоподигнуту школску зграду, чија је градња трајала неколико година, а подигнута је највише захваљујући упорности и залагању учитеља Бошковића и активности школских одборника.
Од краја педесетих година, школа у Русни радила је као одвојено четвороразредно одељење Осмогодишње школе „15. мај“ у Белотинцу, која је од 1969. године променија назив у „Јосип Броз Тито“.
Од 1993. године матична школа у Дољевцу мења назив у „Вук Караџић“ а школа у Шарлинцу остаје у њеном саставу.